Stanovy
Stanovy České a slovenské asociace učitelů jazykových center na vysokých školách (CASAJC), z.s.
ČLÁNEK 1
Základní ustanovení
1. Česká a slovenská asociace učitelů jazykových center na vysokých školách, dále jen „Asociace“, původně založená jako občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů, jež byl ke dni 1. 1. 2014 zrušen, se považuje s účinností od 1. 1. 2014 za spolek podle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a jako takový je právnickou osobou způsobilou k právnímu jednání; bude dále používat zkratku CASAJC.
2. Asociace je zájmová organizace učitelů cizích jazyků v jazykových centrech, katedrách a ústavech vysokých škol v České a Slovenské republice, která byla registrována 4. 4. 2000 pod č.j. VS/1-1/43378/00-R a bylo jí přiděleno IČ 70829985.
3. Název asociace: Česká a slovenská asociace učitelů jazykových center na vysokých školách CASAJC, z.s. Pro účely zahraničního styku bude užíván anglický název: Czech and Slovak Association of Language Centres CASALC.
4. Asociace používá následující zkratky: CASAJC, CASALC, CASAJC CZ, CASALC CZ
5. Sídlo: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Jazykové centrum, Celetná 20, 110 00 Praha 1.
ČLÁNEK 2
Poslání, účel a cíle činnosti Asociace
1. Podporovat výuku a výzkum cizích jazyků na vysokých školách na základě aplikace a rozvoje moderních didaktických metod.
2. Vydávat odborný časopis CASALC Review, který je platformou pro akademickou diskusi, kritickou analýzu a výměnu informací a jehož posláním je přispívat ke zvyšování kvality jazykové výuky na univerzitách.
3. Podporovat činnost a postavení pracovišť, která se zabývají výukou cizího jazyka pro akademické a specifické účely na vysokých školách.
4. Vytvářet prostředí pro vzájemné kontakty, výměnu zkušeností a informovanost s centry podobného zaměření na vysokých školách doma i v zahraničí. Spolupracovat s Evropskou asociací jazykových center na vysokých školách (CercleS) a partnerskými národními asociacemi.
5. Koordinovat aktivity členů a podporovat jejich vzájemnou spolupráci na společných projektech, odborném růstu a při zvyšování kvalifikace.
6. Organizovat konference, pracovní semináře a workshopy se zaměřením na různé oblasti výuky a výzkumu.
7. Prezentovat činnost členů na veřejnosti doma i v zahraničí.
8. Podporovat jazykové vzdělávání napříč všemi úrovněmi vzdělávacího systému.
ČLÁNEK 3
Podmínky a předpoklady členství v Asociaci
1. Asociace má řádné a čestné členy.
2. Řádné členství může být kolektivní nebo individuální. Kolektivním členem Asociace se může stát pracoviště na vysoké škole, které zajišťuje výuku cizích jazyků. Individuálním členem se může stát na základě dobrovolnosti fyzická osoba starší 18 let, žijící nebo pracující v souladu se zákony na území České republiky nebo Slovenské republiky, která působí v terciárním vzdělávání na pracovišti, které není kolektivním členem Asociace.
3. Řádné členství vznikne, vyplní-li uchazeč přihlášku a je schválen výborem CASAJC.
ČLÁNEK 4
Vznik a zánik členství v Asociaci
1. Řádné členství v Asociaci vzniká zaměstnaneckým poměrem na pracovišti, které platí příspěvky CASAJC, nebo přijetím člena schůzí výboru po doručení jeho písemné přihlášky.
2. Řádné členství může zaniknout
a) ze strany člena písemným oznámením do sídla Asociace. Pro takový způsob ukončení je rozhodným datem doručení písemného oznámení do sídla Asociace.
b) ze strany Asociace vyloučením člena při neplacení příspěvků, nebo pokud by se člen zpronevěřil stanovám Asociace; o vyloučení rozhoduje výbor Asociace nadpoloviční většinou hlasů. Pro takový způsob ukončení členství je rozhodným datem doručení rozhodnutí o vyloučení člena z Asociace.
c) zánikem Asociace nebo rozhodnutím členské schůze o její přeměně na jinou právní formu
d) úmrtím člena.
3. Ztratí-li řádný člen předpoklady pro řádné členství v Asociaci ve smyslu čl. 3 nebo čl. 4 bodu 1 těchto stanov, jeho členství v Asociaci zaniká ke dni ztráty předpokladů pro řádné členství v Asociaci, což nevylučuje obnovení řádného členství při opětovném nabytí předpokladů pro řádné členství dle čl. 3 těchto stanov. V takovém případě se postupuje obdobně jako při vzniku členství dle čl. 4 odst. 1 těchto stanov.
4. Řádné členství může zaniknout i z jiného důvodu stanoveného zákonem.
5. O vzniku nebo zániku čestného členství rozhoduje členská schůze na návrh kteréhokoliv člena.
ČLÁNEK 5
Práva a povinnosti členů Asociace
1. Členové mají právo:
a) účastnit se členských schůzí a hlasovat,
b) volit a být voleni do orgánů Asociace,
c) předkládat své návrhy a stanoviska,
d) účastnit se aktivit Asociace,
e) být informováni o činnosti Asociace a jejích orgánů,
f) požadovat od Asociace pomoc v souladu s předmětem její činnosti.
2. Členové mají povinnost:
a) platit příspěvky ve stanovené výši a lhůtě,
b) respektovat a dodržovat stanovy, plnit usnesení orgánů spolku,
c) chránit a zachovávat dobré jméno Asociace,
d) aktivně se zapojovat do řešení problémů a poskytovat pomoc při zabezpečování potřeb Asociace,
e) poskytovat součinnost při roční aktualizaci členské základny.
3. Práva a povinnosti čestných členů:
a) zúčastňovat se členských schůzí a akcí organizovaných Asociací, bez možnosti hlasovat, volit a být volen do orgánů Asociace. Dále má právo aktivně se zapojovat do řešení problémů Asociace,
b) jednat v souladu se stanovami, chránit a zachovávat dobré jméno Asociace a poskytovat pomoc při zabezpečování potřeb Asociace.
ČLÁNEK 6
Orgány Asociace
1. Členská schůze
2. Výbor
3. Předseda
4. Revizní komise.
1. Členská schůze
Členská schůze, která je nejvyšším orgánem Asociace a je tvořena všemi členy Asociace,
- se koná zpravidla jednou ročně,
- volí a odvolává výbor a revizní komisi,
- projednává, schvaluje a upravuje stanovy,
- schvaluje rozpočet, plán činnosti Asociace, zprávy výboru a revizní komise a vyhodnocuje jejich plnění,
- schvaluje výborem navrženou výši členského příspěvku,
- zřizuje, popř. ruší odborné sekce a pracovní skupiny, hlasuje o čestném členství,
- rozhoduje o zániku Asociace,
- Členskou schůzi svolává předseda na základě rozhodnutí výboru, a to nejméně 15 dní před dohodnutým termínem jejího konání. Členská schůze je usnášeníschopná, pokud je přítomna nadpoloviční většina členů. Pokud po uplynutí 20 minut po určeném termínu zasedání není přítomna nadpoloviční většina členů, je zasedání usnášeníschopné nezávisle na počtu přítomných. K přijetí rozhodnutí je potřebná nadpoloviční většina přítomných. Na členské schůzi se hlasuje veřejně, ale pokud o to požádá nejméně jedna desetina přítomných, je třeba nařídit hlasování tajné.
9. Členská schůze může přijímat svá rozhodnutí také per rollam (mimo zasedání) v písemné podobě korespondenčně nebo emailem. Návrh, o němž se má hlasovat, musí obsahovat alespoň navrhované znění usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a dále údaj o lhůtě, ve které se má člen Asociace vyjádřit. Tato lhůta nesmí být kratší než 10 pracovních dnů. K platnosti písemného hlasování se vyžaduje vyjádření člena v emailu obsahujícím plné znění návrhu rozhodnutí. Při hlasování per rollam je rozhodnutí přijato, pokud se pro jeho přijetí vysloví nadpoloviční většina členů, kteří se zúčastní hlasování, pod podmínkou, že se hlasování zúčastní minimálně 50 členů z 15 pracovišť. Výbor oznámí členům Asociace písemně nebo jiným vhodným způsobem výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení.
- Členská schůze se může uskutečnit rovněž pomocí prostředků komunikace na dálku (on-line zasedání), popř. hybridní formou, tj. kombinací fyzické přítomnosti a on-line přítomnosti členů.
2. Výbor
a) Výbor má pět členů a skládá se z předsedy, místopředsedy, tajemníka a dvou členů. Je volen členskou schůzí na tři roky a v období mezi členskými schůzemi řídí činnost asociace. Tvoří ho kandidáti, kteří se při volbě umístili na 1. až 5. místě podle počtu hlasů. Výbor mezi sebou volí předsedu, místopředsedu a tajemníka. Při volbě přihlíží k dosaženým volebním výsledkům zvolených členů. Člen s nejvyšším počtem udělených hlasů je navržen jako předseda výboru, u dalších členů výboru se postupuje obdobně. O této volbě se hlasuje. Pokud jeden člen výboru požádá o tajné hlasování, koná se hlasování tajně. Každý člen výboru může být zvolen i na další období.
b) Výbor rozhoduje o přijetí nových členů na základě podané přihlášky a o zrušení členství, viz čl. 4.
c) navrhuje výši členského příspěvku a předkládá jej ke schválení členské schůzi,
d) plní program přijatý členskou schůzí, o své činnosti vede dokumentaci a podává zprávu členské schůzi,
e) koordinuje mezinárodní aktivity Asociace,
f) navrhuje předsedu a členy redakční rady časopisu CASALC Review.
3. Předseda výboru
Statutárním orgánem je předseda, který zastupuje asociaci ve styku s třetími osobami, předsedá schůzím a jedná samostatně jménem Asociace v souladu s rozhodnutími výboru a členské schůze. Jmenuje předsedu a členy redakční rady CASALC Review na návrh výboru a doporučení stávajících členů redakční rady.
4. Revizní komise
Revizní komise je volena členskou schůzí na tři roky a členové mohou být zvoleni i na další období. Revizní komise kontroluje činnost asociace a předkládá zprávu výboru a členské schůzi. Revizní komise se tvoří z kandidátů, kteří získali při volbě členskou schůzí nejvyšší počet hlasů na 6. – 8. místě. Skládá se z předsedy, který se umístil při volbě na 6. místě, a dvou dalších členů.
ČLÁNEK 7
Redakční rada CASALC Review
1. Vydávání vědeckého časopisu CASALC Review je prostředkem ke zvyšování kvality odborné jazykové výuky na vysokých školách nejen v České republice.
2. Asociace CASAJC se zavazuje přispívat finančně na vydávání časopisu.
3. Za vydávání časopisu a jeho odbornou úroveň nese odpovědnost redakční rada. Redakční rada se ve své činnosti řídí obecně platnými principy pro vydávání vědeckého periodika.
4. Redakční rada navrhuje a schvaluje přijetí nových členů nebo odvolání stávajících členů. Redakční rada volí svého předsedu. Své návrhy předkládá ke schválení výboru CASAJC. Předseda výboru CASAJC jmenuje a odvolává členy redakční rady a jejího předsedu na základě rozhodnutí výboru CASAJC.
5. Funkční období redakční rady je tříleté.
6. Redakční rada zastoupená svým předsedou předkládá návrh rozpočtu na následující rok a pravidelně informuje o své činnosti na zasedáních výboru CASAJC nebo kdykoli si to výbor CASAJC vyžádá.
ČLÁNEK 8
Hospodaření Asociace
1. Zásady hospodaření Asociace se řídí obecně právními předpisy České republiky a doporučeními členské schůze.
2. Zdroji příjmů Asociace jsou členské příspěvky, sponzorské příspěvky, dary a případně příjmy z dotací a grantů.
3. Výdaje Asociace jsou určeny na administrativní zajištění chodu Asociace a zabezpečení práce výboru, zaplacení příspěvku mezinárodní asociaci CercleS a podporu odborných akcí a aktivit.
4. Asociace vede běžný účet v bance. Podpisové právo mají dva určení členové výboru a v rozsahu vymezeném Podpisovým řádem jednají samostatně.
5. Za hospodaření Asociace je odpovědný tajemník, který předkládá zprávu o hospodaření ke schválení revizní komisi a následně členské schůzi, která o schválení rozhodne hlasováním.
6. Oběh účetních dokladů Asociace, jehož přílohou je Podpisový řád, je určen aktuálně platnou Směrnicí schválenou výborem CASAJC.
ČLÁNEK 9
Zánik Asociace
Asociace zaniká usnesením členské schůze na návrh výboru. Členská schůze rozhoduje o způsobu likvidace majetku. Likvidaci uskutečňuje pětičlenná likvidační komise ustavená výborem.
PŘECHODNÉ A ZÁVĚREČNÉ USTANOVENÍ
Stanovy Asociace byly schváleny hlasováním per rollam 2024.